Wykaz środków biobójczych dopuszczonych przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze
Do dezynfekcji dłoni mogą być stosowane produkty lecznicze do dezynfekcji skóry ale takżeniektóre produkty, które są zarejestrowane jako produkty biobójcze.
produkty biobójcze przeznaczone do dezynfekcji należą do grupy produktowej kategorii 1, w obrębie której do dezynfekcji skóry lub skóry głowy należą produkty zawarte tylko w grupie 1.
Pozostałe grupy w tej kategorii, to np. grupa 2 – obejmuje produkty stosowane m.in. do celów dezynfekcji powierzchni, materiałów, wyposażenia nie mających kontaktu z żywnością, a np. grupa 4 – obejmuje produkty przeznaczone m.in. do dezynfekcji urządzeń w dziedzinie żywności.
Produkty biobójcze powinny być odpowiednio oznakowane i oprócz nazwy produktu powinna być na opakowaniu informacja zawierająca m.in. numer pozwolenia na obrót, zakres stosowania oraz zalecenia dotyczące stosowania i dawek, tożsamość wszystkich substancji czynnych i ich stężenia, oraz dane identyfikujące podmiot odpowiedzialny (imię, nazwisko, adres albo nazwę firmy, adres siedziby oraz numer telefonu).
Produkty lecznicze do dezynfekcji skóry
Na rynku dostępne są również produkty do dezynfekcji skóry, które jako produkty lecznicze (leki) dostępne są tylko w aptekach.
Podstawą regularne mycie rąk
Niezależnie od powyższego należy pamiętać, że regularne mycie rąk przez 30 sekund mydłem to podstawowa i skuteczna metoda zabezpieczająca przed zakażeniem wirusem SARS-Cov-2.
Przepisy na płyny i żele do dezynfekcji
Prosty przepis #1
Składniki:
- 60 g alkoholu etylowego lub 62,5 g spirytusu rektyfikowanego 96% (UWAGA: alkoholu nie wolno zastępować wódką, amolem, ani octem!!! jak podają niektóre receptury dostępne w internecie)
- 33 g wody destylowanej lub demineralizowanej (w przypadku wykorzystywania spirytusu 96% należy wziąć 30,5 g wody)
- 5 gliceryny
- 1 g olejku eterycznego z drzewa herbacianego
- 1 g gumy ksantanowej (do kupienia w internecie, niektórych drogeriach lub sklepach ze zdrową żywnością)
Wykonanie:
Gumę ksantanową należy rozprowadzić i połączyć z gliceryną, następnie dodajemy wodę z alkoholem i dokładnie mieszamy . Całość przelewamy do wybranej butelki.
Prosty przepis #2
Skład:
- 70 ml spirytusu (stężenie 96%)
- 25 ml żelu np. aloesowego (lub gliceryny)
- 5 ml wody utlenionej
Wykonanie:
Składniki należy przelać do butelki i dobrze wstrząsnąć, by się połączyły.
Przepis na płyn do dezynfekcji rąk według WHO
Skład:
- 8333 ml etanolu lub 7515 ml alkoholu izopropylenowego,
- 417 ml nadtlenku wodoru,
- 145 ml gliceryny,
- woda destylowana lub zimna woda przegotowana do uzupełnienia.
Przygotowanie:
Alkohol wlewamy do dużej butelki, dodajemy nadtlenek wodoru. Następnie przy użyciu cylindra miarowego dodajemy glicerynę. Ze względu na swoją lepkość, substancja może osiadać na ściankach cylindra. Należy go przepłukać sterylną wodą destylowaną lub zimną wodą przygotowaną i wlać resztki do zbiornika. Następnie uzupełniamy butelkę wodą do poziomu 10 litrów. Zakręcamy szczelnie, żeby zapobiec parowaniu roztworu. Mieszamy delikatnie, potrząsając butelką (jeśli potrzeba, wykorzystujemy do mieszania łopatkę). Następie odkręcamy zbiornik i przelewamy płyn do mniejszych pojemników, które szczelnie zamykamy. Płyn jest gotowy do użycia po 72 godzinach od momentu produkcji.
Dezynfekcja rękawic i masek pełnotwarzowych
Do dezynfekcji rękawic i masek pełnotwarzowych należy stosować alkohol etylowy 75 – 95%
Alkohol można stosować do dezynfekcji rąk, po użyciu należy zastosować środki nawilżające do rąk.
Najwygodniejszym sposobem stosowania jest butelka z atomizerem (np. butelki do perfum).